Waga i prędkość: co trzeba wiedzieć

Waga i prędkość: co trzeba wiedzieć

Waga (masa) i prędkość: co trzeba wiedzieć

Forma w górę, waga w dół: odchudzanie w biegu

Pokonanie maratońskiego dystansu 42,195 km to dla wielu biegaczy Święty Graal.

Rzadko się zdarza, żeby na końcówce maratonu tryskać entuzjazmem, achwilę po przekroczeniu linii mety pierwszego maratonu człowiek zapisuje się na kolejny z zamiarem przebiegnięcia go jeszcze szybciej.Biegacze cały czas dążą do zdobycia kolejnej ” życiówki ”

Często zadawane maratończykom pytanie brzmi: jaki jest Twój najlepszy czas?

W takiej sytuacji znalazł się 52-letni Rick S.

Po kontuzji w wieku 35 lat Rick wycofał się z piłki nożnej i zajął się bieganiem. Doskonalił swój trening i coraz bardziej cieszył się tym, co potrafi. Jako piłkarz nie przepadał za biegami długodystansowymi, ale powoli stał się ich fanatykiem.

W serwisie Strava śledził wszystkie swoje treningi i dołączył do grupy biegowej. Zaczął zwiększać kilometraż i szybkość. W roku, w którym skończył 50 lat, jego trener zaproponował mu przebiegnięcie maratonu. Wiek, w którym spadek formy staje się zauważalny, zmotywował Ricka do udowodnienia, że jest inaczej.

Dzięki monitorowi tętna i skoncentrowanemu planowi przebiegł maraton w 4:08. Wkrótce Rick zaczął przeliczać liczby. Październikowy maraton na płaskim terenie dawał możliwość biegu poniżej czterech godzin. Co więcej, Rick był w stanie zrzucić 3 kilogramy, więc narodził się nowy projekt: maraton poniżej 4 godzin. Zachęcony przez entuzjastycznego użytkownika Stryd’a w swojej grupie biegowej, Rick również zaczął biegać na mocy. Trenował, stracił na wadze i postawił sobie nowy cel biegowy.

Rick postanowił wziąć udział w swoim drugim maratonie w Amsterdamie. Dzień przed maratonem udał się do centrum wystawowego, aby odebrać swój kupon startowy. Na wystawie Stryd zobaczył Rona i Robijna. Rick z pasją opowiadał o swoim pierwszym maratonie i o przygotowaniach do drugiego. Jego plan zakładał start w tempie 5:40 min/km , co pozwoliłoby mu osiągnąć czas nieco poniżej czterech godzin. Był przekonany, że jego trening przygotował go na dzień wyścigu, o którym marzył.

Robijn zapytał, dlaczego Rick nie planuje wyścigu z użyciem mocy. Przecież już trenował z mocą, więc dlaczego nie włączyć jej do planu na dzień wyścigu? Wtedy Robijn pokazał Rickowi kalkulator mocy wyścigowej Stryda. Narzędzie to oblicza idealną moc, do której Rick powinien dążyć podczas maratonu. Rick postanowił spróbować i trzymał się go przez cały wyścig.

Po maratonie Rick miał ekscytujące wieści, którymi chciał się podzielić. Nie tylko złamał barierę czterech godzin, ale osiągnął czas 3:48! To o 12 minut szybciej, niż zakładał przed startem. Jest to częsta historia sukcesu biegaczy, którzy ścigają się na mocy. Biegacze często wyobrażają sobie swój wymarzony czas ukończenia biegu i trenują tak, aby go osiągnąć. Ale co, jeśli cele, które stawiają sobie biegacze, są na granicy ich prawdziwych możliwości?

Bieganie z mocą pomaga osiągnąć szczytową formę, a następnie wykroczyć poza to, co wydawało się możliwe. W wieku 52 lat Rick ustanawia nowe osobiste rekordy w półmaratonach i maratonach, a jego podróż dopiero się zaczyna!

Co zrobić, gdy rano w dniu zawodów budzisz się, a wiatr wyje niczym stado wilków? Będziesz musiał dostosować swój plan biegu. Ale jak dostosować swój plan w jednej chwili?

Odpowiedzią jest Stryd.

Stryd informuje o dodatkowej mocy potrzebnej do pokonania oporu powietrza. Dzięki temu wiesz, ile mocy potrzebujesz, aby biec pod wiatr, ile mocy oszczędzasz, gdy biegniesz z wiatrem w plecy, a ile, gdy odsuwasz się od grupy biegaczy. Stryd daje biegaczom możliwość przekształcenia wiatru w wymierną i zwiększającą wydajność siłę. Wszystko, co musisz zrobić, to trzymać się swojego celu w zakresie mocy. Jeśli zignorujesz moc i skupisz się wyłącznie na tempie, w końcu uderzysz w ścianę i od tego momentu będziesz tracić minutę na kilometr.

Gotowy, aby zacząć?

Gdy będziesz gotowy, przejdź do aplikacji Stryd Mobile i wybierz swój docelowy dystans, datę wyścigu i wpisz, ile czasu w tygodniu możesz poświęcić na trening. Stryd zapyta również, który dzień jest dla Ciebie najlepszy, aby wykonać najdłuższy bieg w tygodniu. Przejdź do następnego ekranu, a zostanie wyświetlonych wiele planów treningowych dostosowanych do Twoich potrzeb treningowych i wyścigowych.

Wybierz jeden z naszych planów o dużej objętości lub małej objętości, a treningi zostaną automatycznie dodane do kalendarza Stryd.

Przykłady treningów opartych na mocy, które sprawiają, że trening jest przyjemny:

1. Trening podtrzymujący moc krytyczną -20 minut średniociężko + 30 sekund bardzo ciężko
Ten trening obejmuje 20 minut tempa i 30 sekund mocnego wysiłku, aby pomóc skalibrować automatycznie obliczaną przez Stryd moc krytyczną i aktualizować strefy treningu siłowego.

2. Treningi zwiększające wytrzymałość -3 mile na 85% CP, 2 mile na 90% CP, 1 mila na 95% CP
Ten trening progresywny ma na celu zwiększenie wydolności aerobowej, tak abyś mógł biegać do końca następnego wyścigu.

Chcesz dowiedzieć się więcej bieganiu na mocy?


Najszybsza droga do kolejnego osobistego sukcesu: Running Power eBook (zawierający ponad 65 stron treści), aby poznać proste sposoby wykorzystania mocy w celu poprawy wyników biegowych. Kliknij tutaj, aby pobrać.

Życzymy przyjemnej lektury!

Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!

Pozdrawiamy!

Zespół Stryd

Dołącz do dyskusji!

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem Stryd po raz pierwszy, sprawdź naszą nową ofertę https://www.sport8.pl/1724-sensor-mocy-biegowej-stryd-v4-wind.html

Dołącz do nas w społeczności Stryd na Facebooku, aby omówić swoje doświadczenia z tym nowym oprogramowaniem: https://www.facebook.com/groups/strydcommunity/

Czytaj także

Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 4
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team