Boso czy w butach? Co się bardziej opłaca?

Boso czy w butach? Co się bardziej opłaca?

Boso czy w butach? 

 

fot1. Marcos Alberti – Rodale Images

W kilku badaniach analizowano już moc wyjściową w biegu lub relację pomiędzy VO2max i produkcją mocy jako czynników związane z ekonomią biegu; nie było  jednak badań oceniających różnicę w mocy wyjściowej pomiędzy bieganiem na butach i boso.

W artykule „Wpływ stanu obuwia na moc biegową: analiza u aktywnych rekreacyjnie biegaczy wytrzymałościowych” autorstwa Diego Jaén-Carrillo 1Luis E Roche-Seruendo 1Alejandro Molina-Molina 1 2Silvia Cardiel-Sánchez 1Antonio Cartón-Llorente 1Felipe García-Pinillos 2 3 podjeto taka próbę oceny.

Niniejsze badanie miało na  celu określenie wpływu obuwia na moc wyjściową biegacza wytrzymałościowego.

fot. 2: Przedstawienie umieszczenia miernika mocy Stryd™ przypiętego do sznurowadeł buta biegacza (lewe zdjęcie) oraz umieszczonego i zabezpieczonego taśmą na podbiciu stopy biegacza podczas biegu boso (środkowe i prawe zdjęcie). Źrodło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9268959/figure/sensors-22-04828-f001/

Czterdziestu jeden biegaczy wytrzymałościowych (16 kobiet) zostało poddanych ocenie podczas jednosesyjnego protokołu biegowego z preferowaną przez nich komfortową prędkością (11,71 ± 1,07 km-h-1).

Średnia moc wyjściowa (MPO) i znormalizowana MPO (MPOnorm), moc formalna, oscylacja pionowa, sztywność nóg, efektywność biegu i parametry spatiotemporalne (czasoprzestrzenne ) zostały uzyskane przy użyciu czujnika Stryd™ foot pod. Dodatkowo mierzono wzorce uderzeń stóp przy użyciu szybkich filmów wideo o częstotliwości 240 Hz.

Nie odnotowano różnic w MPO (p = 0,582) i MPOnorm (p = 0,568), natomiast stwierdzono istotne różnice w:

  • mocy, zarówno w wartościach bezwzględnych (p = 0,001), jak i względnych (p < 0,001),
  • efektywności biegu (p = 0,006), sztywności (p = 0,002)
  • oscylacji pionowej (p < 0,001).

Biegając boso uzyskano niższe wartości czasu kontaktu (p < 0,001) i długości kroku (p = 0,003) przy większej częstotliwości kroku (p < 0,001), w porównaniu z bieganiem na butach. Częstość występowania wzoru uderzenia stopy różni się istotnie między warunkami, przy czym 19,5% biegaczy wykazywało uderzenie w tył stopy ( lądowanie na pięcie ), podczas gdy żaden biegacz nie wykazywał uderzenia w tył stopy podczas biegu boso.

Bieganie boso wykazało większą efektywność biegu w porównaniu z bieganiem na butach i było zgodne z niższymi wartościami mocy formy i niższą oscylacją pionową.

Wniosek? Z praktycznego punktu widzenia, długoterminowy efekt ćwiczeń biegowych boso może prowadzić do zwiększenia efektywności biegu i sztywności nóg u biegaczy wytrzymałościowych, wpływając na ekonomię biegu.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35808324/ 

 

Stryd nowej generacji jest dostępny w przedsprzedaży 

Stryd nowej generacji jest dostępny do kupienia już dziś, a jego wysyłka przewidziana jest a styczeń 2023. Kliknij na poniższy link, jeśli chcesz kupić swojego Stryd’a w przedsprzedaży.

Kup teraz!

 

Prosimy odwiedzić nasz dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Stryda nowej generacji >tutaj

Nasza pierwsza transmisja na żywo odbędzie się 20 września o godzinie 12:00 MT (-6GMT). Dołącz do dyskusji na temat Stryda nowej generacji oraz do sesji pytań i odpowiedzi na żywo, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Stryda nowej generacji.

Stuknij w poniższy film, aby obejrzeć pierwszą zaplanowaną transmisję na żywo:tutaj

<iframe width=”720″ height=”407″ src=”https://www.youtube.com/embed/uhKs__2Z4xk” title=”Stryd Announcement!” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

 

W ciągu najbliższych dni i tygodni będziemy organizować regularne transmisje na żywo, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące Stryda nowej generacji. Będziemy prowadzić transmisje na żywo zarówno na YouTube, jak i na Facebooku, aby zapewnić Wam wygodne opcje oglądania i uczestnictwa. Wybierzcie poniżej wybraną platformę i zasubskrybujcie/ śledźcie nas, aby być na bieżąco z kolejnymi livestreamami.

Subskrybuj kanał Stryd YouTube tutaj: https://www.youtube.com/c/Stryd

Śledź nas na Facebooku Stryd tutaj: https://www.facebook.com/teamstryd

 

 

 

 

 

Czytaj także

Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 4
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team