Biegaj szybciej ze Stryd – Ekonomia Biegania cz.1

Biegaj szybciej ze Stryd – Ekonomia Biegania cz.1

Biegacze są zwykle dzieleni na „typy”: Gazele i Gepardy (czytaj: szybcy jak wiatr), Średniacy (czytaj: chcieliby być w grupie Gazeli i Gepardów, ale nie rozwinęli jeszcze skrzydeł), Rozrywkowi (biegną i dobrze się przy tym bawią)

Ze Strydem, bez względu na to jakim typem jesteś, możesz biegać SZYBCIEJ. Nowa wersja Stryd Power Meter, ma więcej możliwości, które pomogą ci w tym pomóc. Stryd mierzy nie tylko to, jak ciężko pracujesz, ale także mierzy efektywność działania. W naszej niedawno opublikowanej Białej Księdze (pobierz ją tutaj) omawiamy ekonomię biegu (miarę metabolicznych kosztów biegu), jak wpływa ona na wydajność i jak można użyć Stryd, aby pomóc szybko i skutecznie wprowadzać poprawki do treningu.

Dla biegaczy pragnących poprawić swoje osiągi, udoskonalenie ekonomii biegu jest naukowo sprawdzoną metodą. Running Economy (Ekonomia biegu) jest często używany zamiennie z Running Efficiency (Wydajność biegu), jednak mają one różne znaczenia. Mówiąc najprościej, ważna jest najmniejsza możliwa ilość tlenu, którą trzeba utrzymywać, aby utrzymać określoną prędkość; podczas gdy wydajność biegu jest stosunkiem całkowitej pracy do energii wydatkowanej.

Chociaż oba terminy są ważne, ekonomia bieżąca jest zwykle związana z wydajnością w biegach na 800 metrów i więcej. Ulepszenia o zaledwie 8% mogą w urwaniu do 30 sekund podczas 5 km biegu sub-elity!

Bieganie z mocą może pomóc w określeniu wysiłku, aby utrzymać określoną prędkość w czasie. Na przykład pozwala ukończyć ten sam trening interwałowy w tym samym tempie w odstępie 4 tygodni, ale ten drugi trening wymaga już mniej mocy, bo twoja ekonomia biegu uległa poprawie!

Jak więc poprawić ten wynik? Na funkcjonowanie gospodarki wpływa wiele czynników, z których niektóre można łatwo ukierunkować w celu zwiększenia wydajności. Miej oczy szeroko otwarte na nasz następny wpis dotyczący konkretnych zmiennych związanych z bieżącą ekonomią biegu.

Stryd Team

Czytaj także:

Ekonomia biegania. Część 2 →

Ekonomia biegania. Cześć 3 →