Biegaj szybciej ze Stryd – Ekonomia Biegania cz.2

Biegaj szybciej ze Stryd – Ekonomia Biegania cz.2

Wraz z najnowszą wersją miernika mocy Stryd, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek podekscytowani możliwością pomagania aby ludzie biegać szybciej.

Stryd mierzy nie tylko to, jak ciężko pracujesz, ale także mierzy efektywność działania. W naszej niedawno opublikowanej Białej Księdze  omawiamy ekonomię bieżącą – miarę metabolicznych kosztów eksploatacji – jak wpływa ona na wydajność i jak możesz użyć Stryda, aby pomóc ci się poprawić.

Zmienne biomechaniczne i ekonomia biegu

Nasz pierwszy wpis z serii skupia się na koncepcji bieżącej gospodarki. Od dawna wiadomo, że  biomechanika odgrywa zasadniczą rolę w bieżącej gospodarce energią. Ogólnie przyjmuje się, że najbardziej wyszkoleni biegacze wykazują długość kroku i częstotliwość bliską temu, co jest uważane za „optymalne” do ekonomicznego biegania. Jednak często można zauważyć, że małe poprawki mogą mieć duże znaczenie. Na przykład, nawet wyszkoleni biegacze biegną niekiedy na niższych niż optymalne częstotliwościach i odniosą korzyść ze zwiększenia kadencji do około 170-174spm.

Inne zmienne, takie jak czas kontaktu z podłożem i oscylacja pionowa, mogą również wpływać na ekonomię. Chociaż opinie na temat obu wskaźników są nieco zróżnicowane, w dużej mierze uważa się, że sportowcy, którzy wykazują krótsze czasy kontaktu z podłożem i niższą oscylację pionową,  i bardziej opłacalnie wydatkują energię, niż ci, którzy tego nie robią.

Badacze nie ustalili jeszcze, czy istnieje optymalny krok biegowy dla wszystkich biegaczy. Wskaźniki Stryd’a najlepiej analizować i wprowadzać korekty pojedynczo, aby zobaczyć, w jaki sposób zmiany wpływają na twoją wydajność lub na to, jak konkretne zmienne mają wpływ na zmęczenie. Jeśli uważasz, że możesz zyskać na zwiększeniu częstotliwości kroku i skróceniu czasu kontaktu z podłożem, spróbuj dodać specyficzne ćwiczenia, plyometrię i / lub trening siłowy do swojego treningu.

W kolejnej części omawiamy najnowsze wskaźniki efektywności Stryda: sztywność wybicia i formę mocy. Części 4 i 5 tej serii będą koncentrować się na poprawie ekonomiki eksploatacji poprzez trening.

Jeśli chcesz mamy wstępne szkolenie na początek. Przeczytaj artykuł Run with Power autorstwa Jima Vance’a.

Czytaj także:

Ekonomia biegania. Część 1 →

Ekonomia biegania. Cześć 3 →