Steve Palladino i jego treningi na mocy

Steve Palladino i jego treningi na mocy

Steve Palladino i jego treningi na mocy

Przedstawiamy sylwetkę eksperta i czołowej klasy trenera, który prowadzi zawodników (również elitarnych) w oparciu o plany treningowe oparte na mocy biegowej.

Palladino Power Project to osobisty coaching i doradztwo w zakresie biegów średniodystansowych i długodystansowych. Trener Steve Palladino specjalizuje się w treningu i wyścigach z wykorzystaniem miernika mocy (Stryd running power meter).

Notka biograficzna:

Emerytowany chirurg stopy i stawu skokowego. Były przewodniczący Amerykańskiej Rady Chirurgii Stopy i Stawu Skokowego.Pracował w California College of Podiatric Medicine, UC Davis, College of San Mateo

Jego doświadczenie obejmuje: 2:16 PR w maratonie i kwalifikację olimpijską w 1980 roku, ponad 30 lat pracy w branży medycznej oraz 15 lat treningu i wyścigów z wykorzystaniem miernika mocy.

Filozofia Steve’a Palladino zakłada, że trening powinien być zindywidualizowany, a jego celem powinna być stopniowa progresja i unikanie kontuzji. Wierzy i dośiadcza, że treningi i wyścigi z wykorzystaniem miernika mocy całkowicie potwierdzają tę filozofię.

Steve Palladino oferuje coaching personalny, a także dodatkowo, oferuje skonfigurowane, struukturyzowane plany treningowe od 5k do maratonu poprzez Final Surge. 

Wszystkie plany można zakupić w Final Surge. Platforma Final Surge jest bezpłatna dla sportowców.
Plany treningowe Palladino Power Project nie są jeszcze dostępne na innych platformach (np. TrainingPeaks). Osoby, które chciałyby korzystać z planów treningowych na platformie TrainingPeaks, muszą kopiować i wklejać dane z obu platform, co może zająć około godziny lub mniej. W przypadku platformy Final Surge łatwo zaimportować treningi strukturyzowane na zegarki z funkcją importu treningów ( np. Garmin )

Wszystkie plany są opracowywane na podstawie mocy i czasu trwania.
Zalecane wartości docelowe mocy są oparte na wskaźniku FTP/CP danej osoby. (uwaga: CP i FTP są używane w planie jako terminy zamienne).

Ponieważ zalecane wartości docelowe mocy są oparte na indywidualnym FTP/CP, plan staje się bardziej dostosowany do danej osoby, ponieważ FTP/CP jest okresowo testowane i aktualizowane, zalecenia planu zmieniają się w zależności od rozwoju FTP/CP danej osoby – dostosowując się do niej wraz ze wzrostem jej sprawności fizycznej.
Zalecenia treningowe są określane na podstawie czasu trwania, plan jest jeszcze lepiej dostosowany do danej osoby – o wiele lepiej niż plan określany na podstawie dystansu. W określonym czasie trwania treningu wolniejszy biegacz pokona mniejszą odległość, a szybszy – większą. Jednak „dawka” treningu (względna moc i czas trwania) jest stosunkowo taka sama u biegaczy o różnych umiejętnościach.
W treningach opartych o czas można bardziej precyzyjnie zarządzać progresją, objętością treningu zarówno ogólnego, jak i o wyższej intensywności, z kolei progresja jest utrzymywana stopniowo, na poziomie tolerowanym i bezpiecznym.
W związku z tym plany mogą być stosowane przez sportowców o szerokim zakresie umiejętności, ponieważ są dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Plany są zaprojektowane w taki sposób, aby wspierać biegaczy o szerokim zakresie PRs i celów. Jednak plany nie są zorientowane na konkretny cel czasowy, tak jak inne plany. W planach zastosowano inny paradygmat.
Plany opierają się na koncepcji oceny sprawności startowej biegacza, a następnie rozwijania tej sprawności w miarę możliwości w czasie trwania planu, z zachowaniem bezpiecznych postępów. Dlatego w planach:

  • a) ocenia się sprawność początkową i FTP/CP,
  • b) stopniowo zwiększa się bodźce treningowe,
  • c) okresowo dokonuje się ponownej oceny sprawności i FTP/CP, tak aby cele treningowe były korygowane w górę w miarę postępów sprawności.

Plany Steve’a do pobrania tutaj >>

Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!

Pozdrawiamy!

Zespół Stryd

Dołącz do dyskusji!

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem Stryd po raz pierwszy, sprawdź naszą nową ofertę https://www.sport8.pl/1724-sensor-mocy-biegowej-stryd-v4-wind.html

Dołącz do nas w społeczności Stryd na Facebooku, aby omówić swoje doświadczenia z tym nowym oprogramowaniem: https://www.facebook.com/groups/strydcommunity/

Czytaj także

Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 4
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team