Optymalizacja treningu ze STRYDem i Power Center

Optymalizacja treningu ze STRYDem i Power Center

Biegacze nieustannie się rozwijają. Na każdym etapie treningu wpływamy na nasze wyniki. Intensywność i czas trwania naszych biegów określa rodzaj biegacza, którym się stajemy. Narzędzia treningowe IMPROVE firmy STRYD w PowerCenter identyfikują podstawowe cechy bieżące i śledzą trening w czasie, abyś mógł dalej ulepszać trening i ewoluować w jak najlepszym kierunku.

STRYD Runner Profile

 
W tym profilu zidentyfikujesz kluczowe ograniczenia w treningu. Skoncentruj się na swojej sprawności metabolicznej, wytrzymałości mięśni i sile mięśni. Metabolic Fitness (sprawność metaboliczna) to ogólna aktualna sprawność, zarówno pod względem metabolicznym, jak i aerobowym. Możesz zbudować swoją aktualną kondycję do swojego progu w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, możliwe jest powolne podnoszenie ogólnego poziomu sprawności poprzez konsekwentny trening.

Muscle Endurance (wytrzymałość mięśni) to Twoja zdolność do długiego wysiłku. Twoja zdolność do długiego biegania powinna być poprawiana powoli. Badania zalecają zwiększenie o około 10% w każdym tygodniu, a pojedynczy długi okres nie powinien przekraczać 20-25% całkowitego tygodniowego obciążenia.

Muscle Power czyli moc mięśni jest twoją chwilową mocą i jest bezpośrednio związana z ekonomią biegu. Popraw siłę swoich mięśni, sztywność odbicia i wiele innych czynników ,analizuj oraz wykorzystuj na każdym kroku.

Stryd Runner Profile pokazuje tzw. triadę Friel’a (Joe Friel Basic Training Triad), która w jasny sposób ukazuje nasze braki w treningu, a co za tym idzie algorytm oraz wiedza i doświadczenie twórców Stryda (trenerów i fizjologów sportowych) pozwalają na optymalizację treningu, wskazując co jeszcze powinniśmy wykonać, aby nasz trening był skuteczny.

 

 

 
Runner Profile to naprawdę interesujące narzędzie, które pomaga w zidentyfikowaniu słabych punktów, a także przedstawia konkretne propozycji zmian w treningu, które pomogą Ci wskoczyć na nowy poziom.
 

Twój osobisty optymalizator treningu

 
Każda z tych cech może być rozwijana za pomocą określonego rodzaju treningu specyficznego. Zidentyfikuj cechy, które stanowią największą słabość i wyróżnij rodzaje treningu, które będą najlepsze do ich poprawy. Na przykład, jeśli twoją słabością do wyścigu docelowego 5k jest moc mięśni, powinieneś powoli zaczynać dodawać sprinty na podbiegach, przyspieszać bieg i uzupełniać treningi o inne rodzaje, takie jak ciężary lub plyometria).

 

 

Power Heatmap

 
Uzyskaj lepsze zrozumienie, w jaki sposób Twoje treningi wpływają na twój aktualny profil wytrenowania. Wizualny opis historii biegu zarówno pod względem intensywności (siły), jak i czasu trwania. Jasne czerwone „gorące” obszary wskazują kombinacje siły i czasu trwania, które często osiągasz podczas treningu. Obszary ciemnoniebieskie występują rzadziej.

Mapa mocy treningowej ma dwa główne cele:
1. Porównanie czasu w strefie
2. Maksymalną moc, jaką otrzymałeś podczas treningu.

Proste przedstawienie czasu w strefie pozwala szybko określić, w jaki sposób spędzasz czas podczas treningu. Pomaga szybko określić, czy celujesz w odpowiednie natężenie dla swojego startu docelowego. Dodatkowo krzywa mocy zawsze wyświetli maksymalną moc, jaką osiągnąłeś w treningu przez dany czas. Skorzystaj z tych informacji, aby określić, co możesz osiągnąć w następnym wyścigu!

 

Dostosuj swój trening!

 
Możesz zastosować te nowe spostrzeżenia do swojego treningu już dziś. Zacznij od budowania limitów. Najpierw skoncentruj się na treningach, które rozwiązują twoje słabości.

Na przykład, jeśli masz silną siłę mięśni, ale metabolizm jest relatywnie mniejszy – zacznij koncentrować się na interwałach i treningach progowych. Pamiętaj, że skupiając się na słabościach, będą one zbierały większe żniwo niż treningi, które opierają się na twoich mocnych stronach. Powoli zwiększaj objętość tych ćwiczeń w ciągu kilku tygodni i pamiętaj, aby poważnie traktować regenerację. Znajdź odpowiednią równowagę pomiędzy dodawaniem treningów, które koncentrują się na twoich słabościach bez tworzenia wysokiego poziomu zmęczenia, co mogłoby ograniczyć adaptację.

Podczas gdy Running Stress Score (RSS czyli obciążenie treningowe) nie jest nową funkcją dla Stryda, jest to ważny element do wzięcia pod uwagę podczas treningu. Zbyt mały stres (obciążenie treningowe) ograniczy Twoją zdolność do osiągnięcia właściwego poziomu, zbyt wiele i zwiększysz ryzyko kontuzji. Monitoruj swój ogólny stres treningowy, aby rozwijał się powoli i zachowywał spójność dzięki istocie Twojego treningu. Kiedy nadchodzi dzień wyścigu nadejdzie właściwy czas, by go zmniejszyć, byś mógł być świeży i dobrze wytrenowany na dzień wyścigu.

Zobacz także

 
Masz więcej pytań? Śledź STRYD Blog oraz stronę STRYD • Biegaj z mocą na Facebooku. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

STRYD Team