Odpoczynek i odzyskiwanie formy po zawodach.

Odpoczynek i odzyskiwanie formy po zawodach.

Odpoczynek i odzyskiwanie formy. Wykorzystywanie czujnika Stryd do zrozumienia kiedy powrócić do treningu.

Powrót do regularnego treningu zbyt wcześnie po zawodach jest zbyt powszechnym, ale możliwym do uniknięcia błędem, który może kosztować cię tygodnie godnego treningu. Co gorsza, możesz zachorować lub doznać kontuzji. Dzisiaj chcemy Wam pokazać szybki sposób wykorzystania danych Stryd’a i kilku prostych wskazówek, aby wiedzieć, kiedy wrócić do treningu.

Niedawno ukończyłem moją pierwszą półówkę Ironman’a. Znalazłem się na podium w Age Group. Ten wyścig dużo mnie kosztował, i jak się później okazało trzeba było za niego zapłacić… Wziąłem trzy dni wolnego od wszystkich treningów i zacząłem koncentrować się na aktywności o niskiej intensywności (pływanie, jazda na rowerze i rozciąganie) przez kolejne dwa dni. Zanim nastał piątek doszedłem do wniosku, że jestem zregenerowany i dam sobie radę  w standardowym „łatwym do opanowania” biegu na 50-60 min,  których dziesiątki zrobiłem przed zawodami. Myliłem się.

Bieg był bardzo powolny, a po pięciu kilometrach czułem się kompletnie wyczerpany. Patrząc na moje dane, wyraźnie widać, że sztywność sprężyny nogi (moja zdolność do recyklingu energii) maleje wraz z biegiem. Jest tak, że powinien pójść w przeciwnym kierunku, kiedy się ułożysz i masz więcej sprężystości w swoim kroku. Dodatkowo ciężko było mi wpaść w rytm podczas biegu.

 

 

Po biegu szybko przejrzałem kilka poprzednich danych na temat Stryd PowerCenter, aby sprawdzić, czy mogę potwierdzić, że jestem podejrzany, że nie zostałem w pełni zregenerowany po zawodach. Zauważyłem, że moja ogólna moc była znacznie niższa niż poprzednie serie tego samego typu, a moja sztywność sprężyny nogi była o 15% niższa niż podczas normalnego treningu. Recykling o 15% mniej energii jest olbrzymi i potwierdził, że potrzebuję więcej czasu, aby dojść do siebie.

 

 

Wniosek:

Lepiej przeznaczyć dodatkowy dzień na regenerację niż przedwcześnie wyskoczyć  na zbyt ciężki trening. Jeśli weźmiesz dodatkowy dzień odpoczynku, najgorszą rzeczą, jaka może się stać, jest to, że poczujesz się jeszcze lepiej podczas pierwszej ciężkiej sesji. Jeśli tego nie zrobisz, możesz przedłużyć okres regeneracji po wyścigu o kolejny tydzień., a forma zamiast rosnąć lub trwać będzie spadać.

Wyciągnąłem wnioski z mojej lekcji.  Mogę być młody, dobrze wytrenowany, ale 1,2 mili pływania, 56 mil jazdy i 13,1 mil biegania, szczególnie ciężkich na podbiegach, wyssało ze mnie energię, a moje ciało potrzebowało czasu na odpoczynek i odbudowę. Teraz Ty możesz wykorzystać tę wiedzę, aby odzyskać siły  po różnych dystansach zarówno w biegu, jak i triatlonie. To, że Ci się wydaje, że odpocząłeś, moze być racją sama w sobie. Wydaje Ci się.

Jak wiecie, powrót do zdrowia po wysiłkach ze znacznym obciążeniem (70.3 / Ironman / Marathon / Ultra Marathon) trwa dłużej niż krótszych, bardziej intensywnych wysiłków (5k / sprint lub triathlon olimpijski). Patrzenie na dane Stryda może być przydatnym (i szybkim) narzędziem do rozwiania wątpliwości, które możesz odczuwać po zawodach.

Nick / Stryd Team