Nowe wskaźniki w nowej generacji Stryd’a!

Nowe wskaźniki w nowej generacji Stryd’a!

New Next Gen Stryd Metrics: Impact Loading Rate & Lower Body Stress ScoreNowe wskaźniki w nowej generacji czujnika Stryd!

Dziś z przyjemnością ogłaszamy dwa nowe wskaźniki, które Next Gen Stryd umożliwia, aby pomóc utrzymać zdrowie i utrzymać wydajność.

Nowe wskaźniki  nowej generacji  Stryd:

  • wskaźnik obciążenia uderzeniowego – Impact Loading Rate
  • wynik obciążenia dolnej części ciała – Lower Body Stress Score

Pomiary Stryd’a pomogą Ci zaplanować regenerację, monitorować nadużycia i lepiej przygotować się do następnego wyścigu.

Co to jest Lower Body Stress Score?

Lower Body Stress Score (LBSS) to pomiar, który pomaga biegaczom zrozumieć wpływ mechanicznego obciążenia pomiędzy środkiem masy biegacza a podłożem, które gromadzą się w trakcie ich codziennego treningu. Kluczowym elementem LBSS jest wskaźnik obciążenia uderzeniowego (Impact Loading Rate – ILR), który określa jego skumulowany efekt, tworząc pojedynczy wynik dla każdego biegu.

Podobnie jak Running Stress Score (RSS) wyraża intensywność metabolizmu, Lower Body Stress Score wyraża zmęczenie mechaniczne.

Jak używać wskaźnika Lower Body Stress Score?

Kiedy masz już wystarczająco dużo danych, aby ustalić Lower Body Stress Score (LBSS) dla każdego z twoich biegów, zazwyczaj po zaledwie pięciu biegach, jako część zdrowego reżimu treningowego, istnieje wiele możliwych zastosowań.

Na przykład:

  • Monitorowanie pod kątem nadmiernej eksploatacji: Jeśli śledzisz, jak twój LBSS ma tendencję w porównaniu do osobistej linii podstawowej, możesz zidentyfikować i pracować w kierunku zdrowszego reżimu treningowego, który zmniejsza szanse na nadmierną eksploatację. Podobnie, jeśli wracasz po kontuzji i chcesz stopniowo wrócić do regularnego treningu, monitorowanie LBSS tydzień po tygodniu może być pomocne w unikaniu znacznego wzrostu naprężenia mechanicznego w celu utrzymania zdrowej regeneracji.
  • Lepsze planowanie treningów: Powiedzmy, że miałeś niesamowity bieg po górskich szlakach, ale czułeś się tak, jakby to mogło zniszczyć twoje nogi. Nie wiesz, ile dni odpocząć? Możesz porównać LBSS z tego biegu do swoich poprzednich wysiłków i średniego tygodniowego LBSS, aby uzyskać podstawowe pojęcie o tym, ile dni przerwy powinieneś mieć,, aby w pełni zregenerować się po tym biegu, zanim znów wyruszysz na szlak.
  • Przygotowania do następnego wyścigu: Czy masz zbliżający się wyścig z dużą ilością wzniesień? ILR i LBSS mogą pomóc Ci dostosować trening tak, abyś mógł przygotować się na mechaniczne obciążenia związane z biegiem w dół. ILR może być wykorzystany podczas przygotowania do wyścigu, aby rozpoznać szczytowe wartości ILR i czas trwania, który możesz bez problemu wytrzymać. Podczas okresu odpoczynku, można użyć LBSS jako przewodnika, aby upewnić się, że dolna część ciała jest w odpowiednim stanie, aby poradzić sobie z przedłużonym biegiem w dół.

Jak zdefiniowany jest Lower Body Stress Score?

LBSS jest spersonalizowanym wynikiem, który porównuje Twój wskaźnik obciążenia uderzeniowego podczas biegu z Twoim „uderzeniem krytycznym”.

Critical Impact: Twój wskaźnik obciążenia uderzeniowego podczas biegu po płaskim i przy Twojej mocy krytycznej.

Lower Body Stress Score jest odzwierciedleniem obciążenia mechanicznego przyłożonego do dolnej części ciała, skumulowanego w czasie. Obecnie LBSS wykorzystuje sekundę po sekundzie Impact Loading Rate, aby obliczyć pojedynczą wartość określającą całkowite obciążenie mechaniczne.

LBSS może być pomocny w taki sam sposób jak Running Stress Score. Oba wyniki wykorzystują średnią obliczoną z poprzedniego tygodnia, aby wygenerować ruchomą linię bazową. Podobnie jak w przypadku godzinnego biegu z mocą krytyczną, 100 punktów RSS, tak samo w przypadku biegu z mocą krytyczną przez godzinę, 100 punktów LBSS. Na tej podstawie generowana jest pojedyncza liczba, która może dać użytkownikowi wgląd w intensywność treningu.

Jak utrzymać dokładność LBSS?

Dokładna Moc Krytyczna jest niezbędna dla dokładności LBSS.

Na wynik obciążenia dolnej części ciała duży wpływ ma porównanie wskaźnika obciążenia udarowego podczas biegu do wskaźnika obciążenia udarowego podczas biegu z mocą krytyczną. To przecięcie Impact Loading Rate i Critical Power zostało nazwane Critical Impact.

Ponadto, aby uzyskać dokładny LBSS, dane Strydersa muszą spełniać dwa następujące kryteria:

  1. Dokładna Moc Krytyczna
  2. Biegi o „zróżnicowanej intensywności” na „stosunkowo płaskiej” powierzchni.

Dla punktu 2 powyżej, „względnie płaska” jest zdefiniowana jako stopień mniej więcej pomiędzy -1% a +1%. „Zróżnicowana intensywność” jest definiowana jako historia danych biegowych, która obejmuje wysiłki biegowe na „stosunkowo płaskim” terenie zarówno w strefach lżejszego wysiłku, jak i cięższego wysiłku, tj. niektóre wysiłki w strefie 1 do strefy 2 oraz niektóre wysiłki w strefie 4 do strefy 5.

Co to jest wskaźnik obciążenia uderzeniowego?

Wskaźnik obciążenia uderzeniowego to początkowa szybkość wzrostu siły pionowej (lub prostopadłej) w momencie kontaktu stopy biegacza z podłożem. Jest on podawany w jednostkach masy ciała na sekundę (bw/s). Jest to ogólna wartość określająca, jak duże obciążenie jest przykładane do dolnej części ciała w czasie. Wyższe wartości oznaczają, że siła jest przykładana w szybszym tempie.

Niższe wartości oznaczają, że siła jest przykładana w mniejszym tempie.

Innymi słowy, Impact Loading Rate to szybkość, z jaką ciało absorbuje siłę pionową w momencie pierwszego uderzenia stopy o podłoże. Impact Loading Rate będzie również ogólnie większy u osób uderzających piętą niż u osób o innych wzorcach uderzenia stopą.

 Dlaczego Impact Loading Rate jest ważny?

Ocena obciążenia mechanicznego dolnej części ciała w czasie rzeczywistym (Impact Loading Rate) oraz jego skumulowanego efektu (Lower Body Stress Score) może pomóc biegaczom w dokładnym śledzeniu zmian, szczególnie tych dużych, a także w utrzymaniu i odzyskaniu sprawności mechanicznej dolnej części ciała, co pozwoli na utrzymanie optymalnej formy biegu.

Ponadto, ponieważ wskaźnik obciążenia udarowego jest rejestrowany sekunda po sekundzie i jest widoczny wraz z trasą biegu GPS i innymi wartościami Stryd wyświetlanymi po biegu zarówno w PowerCenter, jak i w aplikacji Stryd Mobile, można go użyć do dokładnego określenia, kiedy i gdzie występuje największy wpływ na LBSS (tj. skumulowane obciążenie mechaniczne) podczas biegu.

 

Wiedząc, gdzie i w jakich warunkach występują największe czynniki powodujące LBSS, możesz podjąć kroki naprawcze, aby całkowicie uniknąć tych obszarów lub zmienić swój trening w celu zmniejszenia obciążeń mechanicznych w przyszłych biegach.

 Jakie warunki zmieniają mój ILR i LBSS?

Wskaźnik Obciążenia Uderzeniowego (kolor różowy na powyższym rysunku), który jest gromadzony jako wkład do LBSS, generalnie wzrasta na zbiegu, maleje na podbiegu i generalnie wzrasta przy zwiększaniu prędkości lub intensywności biegu.

Jak najlepiej wykorzystać ILR i LBSS?

Przeglądając wskaźnik obciążenia uderzeniowego po biegu, można zidentyfikować części biegu, które powodują największe obciążenie mechaniczne w czasie rzeczywistym, z których najwyższe wskazują obszary do poprawy, aby zmniejszyć wskaźnik obciążenia uderzeniowego w przyszłych biegach, poprzez zmniejszenie intensywności w zidentyfikowanych obszarach biegu, a tym samym zarezerwowanie większej ilości rezerw LBSS na dodatkowe obciążenie metaboliczne i poprawę efektu treningu.

Podobnie jak w przypadku RSS, użytkownicy mogą obserwować trendy LBSS w czasie, np. tydzień po tygodniu, aby określić, czy są one powyżej czy poniżej poziomu wyjściowego, co pomaga w kierowaniu zmianami treningowymi jako aktywną reakcją. 

Gdzie mogę znaleźć mój ILR i LBSS?

Wskaźnik obciążenia uderzeniowego jest wyświetlany sekunda po sekundzie podczas przeglądania aktywności w aplikacji mobilnej Stryd lub w Stryd PowerCenter.

Wynik obciążenia dolnej części ciała jest przedstawiany na wykresie „My Training” w Stryd Power Center i w widoku „Summary” w aplikacji mobilnej Stryd.

 

Stryd nowej generacji jest dostępny w przedsprzedaży 

Stryd nowej generacji jest dostępny do kupienia już dziś, a jego wysyłka przewidziana jest a styczeń 2023. Kliknij na poniższy link, jeśli chcesz kupić swojego Stryd’a w przedsprzedaży.

Kup teraz!

 

Prosimy odwiedzić nasz dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Stryda nowej generacji >tutaj

Nasza pierwsza transmisja na żywo odbędzie się 20 września o godzinie 12:00 MT (-6GMT). Dołącz do dyskusji na temat Stryda nowej generacji oraz do sesji pytań i odpowiedzi na żywo, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Stryda nowej generacji.

Stuknij w poniższy film, aby obejrzeć pierwszą zaplanowaną transmisję na żywo:tutaj

<iframe width=”720″ height=”407″ src=”https://www.youtube.com/embed/uhKs__2Z4xk” title=”Stryd Announcement!” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

 

W ciągu najbliższych dni i tygodni będziemy organizować regularne transmisje na żywo, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące Stryda nowej generacji. Będziemy prowadzić transmisje na żywo zarówno na YouTube, jak i na Facebooku, aby zapewnić Wam wygodne opcje oglądania i uczestnictwa. Wybierzcie poniżej wybraną platformę i zasubskrybujcie/ śledźcie nas, aby być na bieżąco z kolejnymi livestreamami.

Subskrybuj kanał Stryd YouTube tutaj: https://www.youtube.com/c/Stryd

Śledź nas na Facebooku Stryd tutaj: https://www.facebook.com/teamstryd

 

 

 

 

 

Czytaj także

Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 4
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team