„Duch lekkości ” Filozoficzne podejście do biegania.

„Duch lekkości ” Filozoficzne podejście do biegania.

„Duch lekkości ” Filozoficzne podejście do biegania.

Kochani, dzisiaj coś innego, może nawet zaskakującego? Szczerze mówiąc osobiście czekałem na taki artykuł. I autor nie byle jaki. Prof. Tadeusz Sławek były rektor Uniwersytetu Śląskiego, czynny biegacz.

Filozoficzne podejście do biegania jako poszukiwania drogi do znalezienia własnej miary – miary człowieczeństwa i wolności. Przeciwstawia ten proces dążeniu w sporcie do tworzenia widowiska.

Bieganie jako doświadczenie poznania własnej wartości,  własnych ograniczeń poprzez wsłuchiwanie się we własny organizm i praktykowania uważności. Autor sugeruje by w bieganiu poszukiwać własnej miary i nie biegać ponad nią… Czy my jako liderzy technologiczni możemy się odnaleźć w takim myśleniu? Paradoksalnie uważam, że tak.

Biegajmy mądrze – to nasza zasada, znajmy intensywności, które nie są ponad nasze możliwości.

Niech moc biegnie z Wami!.

Wstęp do artykułu z Tygodnika  Powszechnego Tadeusza Słąwka z 04 sierpnia 2008 roku jakże aktualny.:

„Biegniemy, aby odnaleźć miarę naszego bycia. Biegniemy zaś dobrze, ku zwycięstwu, jeśli czynimy to nie oszczędzając się, ale też zbytnio nie forsując, właśnie na miarę swoich możliwości.”

Zdjęcie pochodzi z : https://www.tygodnikpowszechny.pl/duch-lekkosci-134573?fbclid=IwAR396ioVtuF-f-_32AOI0wb_g7baw85tWEDwsYXjbMCda15U-tTtCI4FOYE

 

Prof. Sławek pisze również: ” Bieganie to forma abdykacji. To, co najistotniejsze w momencie, gdy biegacz-amator wychodzi na trasę, to rezygnacja z wszystkiego. Nie ma żadnego wsparcia, nikt za nim nie jedzie, niczego – poza, być może, niewielką butelką wody – nie zabiera. Ta redukcja obciążenia jest redukcją znaczenia. Pozostawia za sobą wszystkie emblematy pozycji społecznej, władzy, materialnej zasobności. Co najwyżej może mieć mniej lub bardziej markowe buty.

Co kryje się pod filozofią biegania? Chcesz wiedzieć więcej? Całość artykułu znajdziecie tutaj: Duch lekkości

Życzę dobrego czasu .
Paweł Chrząszcz

 

 

Dołącz do dyskusji!

Dołącz do nas w społeczności Stryd na Facebooku, aby omówić swoje doświadczenia z tym nowym oprogramowaniem: https://www.facebook.com/groups/strydcommunity/

 

Pozdrawiamy

Zespół Stryd

Czytaj także

Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 4
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team