Czy i jak korzystać z danych mocy Stryd do obliczania VO2

Czy i jak korzystać z danych mocy Stryd do obliczania VO2

Czy i jak korzystać z danych mocy Stryd do obliczania VO2

fēnix 3/HR - Informacje o szacowanym pułapie tlenowymVO2 Max And Running: The Simple Guide - The Ultimate Primate

 

Autor: Hans van Dijk and Ron van Megen

W naszej książce (www.thesecretofrunning.com) opisaliśmy nasze wstępne badania przeprowadzone na bieżni na 14 biegaczach testowych w laboratorium fizjologicznym Holenderskiego Sportowego Centrum Medycznego SMA Midde. Byliśmy pod dużym wrażeniem wyników, które wykazały, że dane mocy Stryd są ściśle skorelowane z VO2, który zawsze był uważany za złoty standard w badaniach fizjologicznych.

Niedawno przeprowadziliśmy nowy projekt badawczy we współpracy z laboratorium fizjologicznym prof. Marii Hopman z iadboud University of Nijmegen (RUN) wHolandii. Pełny artykuł naukowy na temat projektu został przesłany do Journal of Sports Sciences and Medicine. Aby podzielić się naszymi wynikami ze społecznością biegaczy, napisaliśmy 4 krótkie artykuły zawierające nasze główne ustalenia:

  1.  Związek ( bliski ) między mocą Stryd a VO2
  2. Wpływ prędkości na koszt energetyczny i ekonomikę biegu (ECOR i RE)
  3. Wpływ kadencji na koszt energetyczny biegania i ekonomikę biegu (ECOR i RE)
  4. Fizjologiczne różnice między wyszkolonymi i niewyszkolonymi biegaczami

Niniejszy artykuł jest pierwszym z tej serii. Poniższe zdjęcia pokazują autorów podczas testów na bieżni, a także niektóre urządzenia laboratoryjne w RUN. Lewe zdjęcie pokazuje także głównego badacza,  Ricka Sniekersa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bliski związek między mocą Stryd a VO2

Projekt obejmował pomiar VO2 (w ml O2 / kg / min) i mocy Stryd (w watach / kg) 21 biegaczy (11 przeszkolonych i doświadczonych biegaczy dystansowych i 10 niewyszkolonych studentów) przy 5 różnych prędkościach (utrzymywanych przez 3 minuty, zwiększanych w 4 krokach co 1 km / h do progu mleczanowego). Oznacza to, że otrzymaliśmy łącznie 21 * 5 = 105 wyników VO2 i mocy. Poniższy rysunek pokazuje bazę danych (kolory odpowiadają różnym prędkościom i grupom testowym (wyszkolonym lub niewyszkolonym). Korelacja między VO2 a mocą Stryda jest dość imponująca, tym bardziej gdy zdamy sobie sprawę, że te dane reprezentują urozmaicony zestaw biegaczy (wyszkolonych i niewyszkolonych) i warunków testowych (niska prędkość do prędkości progowej mleczanu). Potwierdza to nasze wcześniejsze ustalenia, że bieżące dane mocy Stryda mogą stanowić  bardzo dobrą alternatywę dla rocznego oznaczania VO2 max w laboratorium fizjologicznym.

 

Wyszkoleni biegacze potrzebują mniej tlenu do wygenerowania tej samej mocy

Uderzającym wynikiem jest to, że odkryliśmy, że większość rozproszenia danych można wyeliminować, dzieląc naszych testujących biegaczy na 2 grupy, tj. wyszkolonych i niewyszkolonych biegaczy. Wyszkoleni biegacze potrzebują około 4% mniej tlenu, więc mają nieco niższą VO2 (w ml O2 / kg / min) przy tej samej mocy P (w watach / kg). Oznacza to, że ich efektywność metaboliczna (ME) musi być wyższa. W naszej książce wyprowadziliśmy następującą relację dla ME:

ME = Moc mechaniczna / Moc metaboliczna = P / (VO2 / 60 * EY)

EY to wartość energetyczna tlenu (uzysk), która może być przybliżona do 19 J / ml O2. Jako przykład używamy VO2 50, EY 19,0 i P 3,5, więc wynik wynosi ME 0,22 lub 22%. Wykres pokazuje, że nieprzeszkoleni biegacze mieli ME blisko 23%, podczas gdy przeszkoleni biegacze byli o 4% bardziej wydajni z ME blisko 24%. 2 linie ściśle pasują do danych. Zauważamy, że większość pozostałego rozproszenia między punktami danych jest spowodowana różnicami prędkości. Prowadzi ona do zmiany mieszanki paliwowej (mniej kwasów tłuszczowych i więcej glikogenu wraz ze wzrostem prędkości) i w EY. W konsekwencji VO2 przy niskich prędkościach jest zwykle stosunkowo wysoka; odwrotna sytuacja ma miejsce przy dużych prędkościach.

Jak obliczyć VO2 na podstawie danych mocy Stryd

Dochodzimy do wniosku, że do obliczenia VO2 na podstawie Stryd pow można użyć 3 następujących wzorów:

  1. Biegacze amatorzy: VO2 = 13,73 * P
  2. Wyszkoleni biegacze: VO2 = 13,16 * P
  3. Elitarni sportowcy: VO2 = 12,63 * P

Dokładność wzorów można nawet zwiększyć, włączając prędkość testu, ponieważ przy wysokiej prędkości EY jest o 19,5 / 19 = 1,03 wyższa, a przy niskiej prędkości EY jest o 18,3 / 19 = 0,96 niższa. W konsekwencji VO2 będzie o 3% niższe przy wysokiej prędkości i 4% wyższe przy niskiej prędkości.EY 19 J / ml i ME odpowiednio 23% i 24%.

Zwracamy uwagę, że nasi wyszkoleni biegacze byli doświadczonymi biegaczami długodystansowymi z wieloletnim doświadczeniem treningowym. Nie byli jednak na poziomie elitarnym. Oczekujemy, że ME elitarnych sportowców może zbliżyć się do teoretycznego maksimum 25%. W związku z tym elitarni sportowcy mogliby zastosować wzór: VO2 = 12,63 * P.

Powyższe wzory przybliżają VO2 dla wszystkich zakresów mocy. Aby oszacować VO2 max, powinieneś użyć mocy, którą możesz utrzymać przez 10 minut. Na podstawie naszych danych opracowaliśmy formuły dla amatorów i wykolonych biegaczy.

 

Hans van Dijk and Ron van Megen

www.thesecretofrunning.com

The Secret of Running
Maximum Performance Gains Through
Effective Power Metering and Training Analysis

Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!

Pozdrawiamy!

Zespół Stryd

Dołącz do dyskusji!

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem Stryd po raz pierwszy, sprawdź naszą nową ofertę https://www.sport8.pl/1724-sensor-mocy-biegowej-stryd-v4-wind.html

Dołącz do nas w społeczności Stryd na Facebooku, aby omówić swoje doświadczenia z tym nowym oprogramowaniem: https://www.facebook.com/groups/strydcommunity/

Czytaj także

Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 4
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team