Biegaj szybciej ze STRYDem – Ekonomia biegania cz.4

Biegaj szybciej ze STRYDem – Ekonomia biegania cz.4

Wraz z najnowszą generacją miernika mocy STRYD, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek podekscytowani możliwościami jakie oferuje, abyś mógł biegać szybciej. Nasza niedawno wydana biała księga (Do pobrania tutaj) omawia ekonomię eksploatacji – miarę metabolicznych kosztów eksploatacji. Dzięki niej dowiedz się jak wpływa ona na wydajność oraz jak używać sensor mocy STRYD do szybszego i wydajniejszego biegania.

Sztywność odbicia

 
W poprzednim artykule pisaliśmy  o wykorzystaniu sztywności odbicia (LSS) i formy mocy jako wskaźników gospodarki energią. Dzisiaj skupimy się na tym, jak z czasem poprawić LSS.

Jednym z najbardziej niewykorzystanych rodzajów treningów przez większość świata biegaczy jest po prostu szybki bieg. Wykorzystanie krótkich, szybkich serii o długości 100-600 m to świetny sposób na dopracowanie formy, skrócenie czasu kontaktu z podłożem i poprawienie sztywności odbicia czyli LSS. Ten rodzaj treningu powoduje, że twoje ciało rekrutuje większą liczbę szybko kurczliwych włókien mięśniowych, które czasami mogą zostać zaniedbane przez biegaczy dystansowych.

Konkretnie, badania pokazują, że ukończenie krótkich sprintów górskich z natężeniem związanym z tempem na 3000 m poprawia zarówno LSS, jak i ekonomię biegu. Ten typ treningu wymaga, aby zawodnik biegał po stromym zboczu (15-20%) przez 8-12 sekund w tym samym czasie co biega na 3000 m, z długimi regeneracjami (1-3 minuty) pomiędzy kolejnymi powtórzeniami. Ponieważ ten trening koncentruje się na rekrutacji szybko kurczliwych włókien, czas odpoczynku między powtórzeniami powinien być tak długi, jak jest potrzebny do pełnej regeneracji tych włókien.

Jak STRYD mierzy sztywność odbicia?

 
STRYD mierzy LSS na każdym kroku każdego biegu. Po ukończeniu kilkutygodniowego cyklu szybszego treningu można zauważyć wzrost LSS. Byłoby to wskazówką, że twoje ciało przetwarza teraz więcej energii, a więc potrzebuje mniejszych ilości tlenu, aby utrzymać określone tempo.

Prowadzenie treningów opartym na pobudzaniu włókien szybko kurczliwych to nie jedyny sposób na zwiększenie LSS i poprawę bieżącej gospodarki energią. Nasza kolejna część tej serii skupi się na treningu dodatkowym, który  pomóc w poprawie bieżącej gospodarki.
 

Czytaj także

 
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 3
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 2
Biegaj szybciej ze STRYDEM – Ekonomia biegania – część 1

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania ze Stryd i mocy, aby biegać szybciej zaglądaj na nasz blog.

STRYD Team